menu
Archivekeyboard_arrow_rightDBTS20keyboard_arrow_right
Result
In partnership with Bekraf, Docs By The Sea invited 29 projects from 8 countries to attend a story development and editing workshop on 13 - 28 August 2020 that was held virtually online due to the COVID-19 Pandemic. On top of the Docs By The Sea lab, this year we also introduced Fresh Wave, featuring the work of our Docs By The Sea Alumni. Through the workshop, participating filmmakers received mentorship in developing their story from 11 international mentors. Along with the lab and pitch session, Docs By The Sea conducted 5 public webinars featuring Industry professionals and filmmakers from Taiwan, South Korea, Japan and France. To find out more about Docs By The Sea 2020, please download the catalog below. file_download
Download
Decision Makers
Soe Arkar Htun - Producer of The Social Media, Myanmar
Chulnyung Heo - Director of 206 Unearthed, South Korea
Sona Jo - Producer of 206 Unearthed, South Korea
Pailin Wedel - Co-producer of 206 Unearthed, Thailand
Chona M. - Director of A Dying Business, Philippines
Min Min Hein - Director, Producer of A Memoir, Myanmar
Jason Soo - Director of Al Awda (The Return), Singapore
Wahyu Al-Mardhani - Director, Editor of Aluk, Indonesia
Chris Cochrane-Friedrich - Director of Aluk, Australia
Sam Hewison - Producer of Aluk, Australia
Quang Nong - Director of Baby Jackfruit Baby Guava, Vietnam
Trang Dao - Producer of Baby Jackfruit Baby Guava, Vietnam
Primrin Puarat - Director at Buried Dead Mountain of Producer at First Cuts are the Deepest, Thailand
Pom Bunsermvicha - Producer of Buried Dead Mountain, Thailand
Onarisa Sapsompong - Assistant Producer, Assistant researcher of Buried Dead Mountain, Thailand
Tanwarat Sombatwattana - Assistant Director, Assistant Producer of Buried Dead Mountain, Thailand
Peerachai Kerdsint - Director of First Cuts Are the Deepest, Thailand
Leland Evans - Assistant Director of Baby Jackfruit Baby Guava, America
Thanakrit Duangmaneeporn - Director of Breaking the Cycle, Thailand
Sopawan Boonnimitra - Director of First Cuts Are the Deepest, Thailand
John Badalu - Producer of First Cuts Are the Deepest, Indonesia
Pia Duran - Director, Writer of Bantay Bukid, Philippines
Gladys Llanes - Producer of Bantay Bukid, Philippines
Princess Taroza - Cinematographer of Bantay Bukid, Philippines
Timothy John Biasong - Editor of Bantay Bukid, Philippines
Komtouch Napattaloong - Director of Hours of Ours, Thailand
Aekaphong Saransate - Editor of Hours of Ours, Thailand
Noorahaya Lahtee - Producer of Hours of Ours, Thailand
Yogi Fuad - Editor of Love, Hate, and Reason, Indonesia
David Darmadi - Cinematographer of Love, Hate, and Reason, Indonesia
Patar Simatupang - Director at Love, Hate, and Reason of Director, Producer at Voyage to the Past, Indonesia
Adlino Dananjaya - Director of Permanent, Indonesia
Anindhita Bunga Ayodhya - Co-Producer of Permanent, Indonesia
Damar Ardi - Producer of Permanent, Indonesia
Bunga Ineza - Co-Producer of Permanent, Indonesia
Ika Wulandari - Director of Planet of Love, Indonesia
Greg Arya - Editor of Planet of Love, Indonesia
Tonny Trimarsanto - Producer of Planet of Love, Indonesia
Zi Qi Low - Producer of Some Women, Singapore
Quenyee Wong - Director, Writer of Some Women, Singapore
Wan Ping Looi - Cinematographer, Editor of Some Women, Singapore
Glen Goei - Executive Producer of Some Women, Singapore
Eric Lee - Director, Editor of Soundtrack of the Bare Life, Malaysia
Bryan Kristoffer Brazil - Director of The Altar Boys, Philippines
Lea Paz Torre - Producer of The Altar Boys, Philippines
Antonio Lou Chua - Producer of The Altar Boys, Philippines
Dwi Sujanti Nugraheni - Director of The Ballad of Clove Village, Indonesia
Amerta Kusuma - Producer of The Ballad of Clove Village - The Treasure of Sumatra, Indonesia
Gita Fara - Producer of The Flame, Indonesia
Arfan Sabran - Director of The Flame, Indonesia
Aline Jusria - Editor of The Flame, Indonesia
Marjito Iskandar Tri Gunawan - Director of The Journey to the East, Indonesia
Ali Minanto - Producer of The Journey to the East, Indonesia
Andrea Suwito - Director, Producer of A Distant Call, Indonesia
Finbar Somers - Producer, Cinematographer of A Distant Call, Britain
Kok Rui Lau - Director of The Last Sea Nomads, Malaysia
Hing Weng Eric Tsang - Producer of The Last Sea Nomads, Malaysia
Polen Ly - Director of The Tongue Of Water, Cambodia
Lucas Sénécaut - Producer of The Tongue Of Water, France
Dennis Angga Hermawan - Director of The Treasure of Sumatra, Indonesia
Juliàn Miguel Hernandez - Director, Cinematographer of Wiretapping My Grandparents, Philippines
Alyssa Suico - Producer of Wiretapping My Grandparents, Philippines
Che Tagyamon - Editor of Wiretapping My Grandparents, Philippines
Yulia Evina Bhara - Producer of Voice of Baceprot, Indonesia
Yosep Anggi Noen - Director of Voice of Baceprot, Indonesia
Endro Aji Purnomo - Cinematographer of Voyage to the Past, Indonesia
Iwan Bax - Editor of Voyage to the Past, Indonesia
Rendy Rizal - Producer of Soeboertono Mote, Indonesia
Yonri Revolt - Director of Soeboertono Mote,
Mandy Marahimin - Investment Analyst of Ideosource Entertainment,
Lindsay Poulton - Head of Documentaries of The Guardian,
Arianna CASTOLDI - Head of Documentary Sales of MEDIAWAN RIGHTS,
Emilie Bujès - Artistic director of Visions du Réel,
Jess Gormley - Executive Producer for Documentaries of The Guardian,
Chalida Uabumrungjit - Director of Film Archive,
Charlotte Dupuy - Acquisitions Executive of WINDROSE,
Pauline Mazenod - CEO of Windrose,
Esther van Messel - CEO of First Hand Films,
Robin Brinster - President of Illumina Films,
Jeanelle Augustin - Film Officer of Doc Society,
Jenny Bohnhoff - Sales & Acquisitions Coordinator of MetFilm Sales,
Robin Smith - CEO/President of Blue Ice Docs/KinoSmith,
Chloe Trayner - Festival Director of Open City Documentary Festival,
Jewel Maranan - Producer, Executive Director/Co-Founder/Festival Director of Cinema Is Incomplete/FilDocs/Daang Dokyu,
Ken-ichi IMAMURA - Executive producer of NHK Enterprises,
Claudia Rodríguez Valencia - CEO of Preciosa Media,
Yoko IMAI - Executive Producer of NHK / NHK Enterprises,
Kara Alikpala - Managing Partner of Storytellers International,
Hajnal Molnar-Szakacs - Film Fund Director of Sundance Institute,
Madagan Riley - Acquisitions Coordinator of Magnolia,
Ania Trzebiatowska - Programmer of Sundance,
Julian Carrington - Distribution Manager of Hot Docs,
Anaïs Clanet - Partner, Head of Sales & Acquisitions of RESERVOIR DOCS,
Irena Taskovski - CEO / Head of acquisitions of Taskovski Films Ltd.,
Olena Decock - Industry Programmer of Hot Docs,
Lucas Verga - VP Sales of The Film Sales Company,
Graham Fine - Manager of Acquisitions of The Film Sales Company,
Toni Bell - Filmmaker Services Manager of International Documentary Association,
Kathryn Bonnici - Head of Acquisitions of Java Films,
Ulrike Schmidt - Co-Pro Market Coordinator of DOK Leipzig, Co-Pro Market Coordinator
Edward Dallal - Senior Producer of Spring Films,
Patrick Hurley - Director of Marketplace & Talent of Sheffield Doc/Fest,
Melanie de Vocht - Project Manager of IDFA Bertha Fund,
Maria Vera - Festival Distributor & Sales Agent of Kino Rebelde,
Sugandha Makhijani - Manager - Acquisitions and Client Servicing of FilmKaravan,
Brigid O'Shea - Head of DOK Industry of DOK Leipzig,
Gemma Bradshaw - Director of One World Media,
Sudeep Sharma - Programmer of Sundance Institute,
Monika Mikusova - Programme Buyer of Radio and Television of Slovakia,
Mita Suri - Film Programme Producer of Sheffield Doc/Fest,
Manon Euler - Marketplace & Talent Programme Producer of Sheffield Doc/Fest,
Panuksmi Hardjowirogo - Producer / Director of M'GO FILMS,
Heejung Oh - Founder/Producer of Seesaw Pictures,
Mar Montaner - Sales Agent of Sideways Film,
Wanling Chen - Programmer of Taiwan International Documentary Festival,
Madeline Robert - Festival Programmer & Artistic Advisor of VISIONS DU RÉEL,
Suzanne Nodale - International Sales of Mediawan Rights,
Erkko Lyytinen - Commissioning editor of YLE - The Finnish Broadcasting Company,
Bojana Marić - Sales and Acquisitions Executive of Sweet Spot Docs,
Laetitia Schoofs - Commissioning Editor of KRO-NCRV,
Klara Grunning - Commissioning Editor of Swedish Film Institute,
Jae Kim - ACF of Busan International Film Festival,
Darmawan Triwibowo - Executive Director of Kurawal Foundation,
Stephane Lambert - MD Producer of Wishtrend Thailand,
Seiko Kato - President of IMPLEO/Executive Committee Member of TokyoDocs of IMPLEO Inc./TokyoDocs,
Ming-Jung Kuo - Artistic Director of Singapore International Film Festival,
Joana Sousa - Director of Doclisboa - International Film Festival,
Christa Auderlitzky - Managing director of Filmdelights E.U.,
Xavier Rocher - Producer of La Fabrica Nocturna Cinéma,
Fan Wu - Producer of Mirror Media,
Daniel Cantagallo - Vice President of Cargo Film & Releasing,
Orly Ravid - Founder/Co-Executive Director of The Film Collaborative,
Aditya Assarat - Director of Purin Pictures,
Ellie Jo - Head of Industry of DMZ Docs,
Mads Mikkelsen - Programmer of CPH:DOX Copenhagen Int. Documentary Film Festival,
Philippe Djivas - Producer of Dynamo Production,
Michael Nakan - Founding Partner of Clipper Media Capital,
Stefano Centini - Producer of VOLOS FILMS LTD,
Anja Dziersk - Festival Manager of Rise And Shine World Sales,
Adel Ksiksi - Programming Manager of Aljaljazeera Documentary Channel,
Ruth McCullough - Director of Abandon Normal Devices,
Yvonne Ashley Kouadjo - Associate Producer of The New York Times's Op-Docs,
Clare Weiskopf - CEO of Casatarantula,
Muning Lai - Coordinator of Taiwan Film and Audiovisual Institute / Taiwan Docs,
Jessie Yang - Coordinator of Taiwan Docs (Taiwan Film and Audiovisual Institute),
Ranell Shubert - Awards Competition Manager of International Documentary Assoication,
JuYoung Rhee - Head Manager of BIFF Academy of Busan International Film Festival,
Agnes Wildenstein - Associate Programmer of Sheffield Doc Fest,
Lisya Yafet - Programme Manager of One World Media,
Brenda Danker - Director of Freedom Film Network,
Lewis Eyles - Film & Events officer of FACT,
Mat Levy - Head of Acquisitions of Passion River Films,
Alice Apley - Executive Director of Documentary Educational Resources, Inc,
Austin Kennedy - Director of Sales & Marketing of Cargo Film & Releasing,
Julian Etienne - Programmer of Ambulante Documentary Film Festival,
Hidetoshi Nakamoto - Senior Producer of NHK (Japan Broadcasting Corporation),
Tiny Mungwe - Producer of STEPS,
Lisa Hasko - Director of Artist Development of Film Independent,
Jesse Cumming - Curator/Writer of Freelance,
Jean Claire Dy - Director, Producer of A House in Pieces, Philippines
Pabelle Manikan - Director, Cinematographer, Editor of Dreaming in the Red Light, Philippines
Manuel Domes - Director, Producer of A House in Pieces, Germany
Maulana Aziz - Producer of Sculpting The Giant, Indonesia
Rheza Arden Wiguna - Director of Sculpting The Giant, Indonesia
Banu Wirandoko - Director of Sculpting The Giant, Indonesia
Afsaneh Salari - Director of The Silhouettes, Iran, Philippines
Jewel Maranan - Producer of The Silhouettes, Philippines
Shuling Yong - Director of Unteachable, Singapore
Lisa Teh - Producer of Unteachable, Singapore
Ismail Lubis - Director of Help Is On The Way, Indonesia
Nick Calpakdjian - Producer of Help Is On The Way, Australia
Sein Lyan Tun - Director of For Me And Others Like Me, Myanmar
Kristoffer Brugada - Director, Producer of Elehiya sa Paglimot, Philippines
Charena Escala - Producer, Editor of Elehiya sa Paglimot, Philippines
Wena Sanchez - Producer of Dreaming in the Red Light, Philippines
Catherine Le Clef - President of CAT&Docs,
Gunny Hyoung - Executive Producer of EBS Korea,
Choy Lin Mok - Commissioning Editor of TRT World,
Emile Guertin - Senior Commissioning Producer of Al Jazeera English - Witness,
Yi Shan LO - Director of Svemirko,
Glenda Balucani - Industry Coordinator of Doclisboa - International Film Festival,
Clara Kawczak - Producer of Vie Des Hauts Production,
Judith Helfand - Co-Founder & Senior Creative Consultant of Chicken & Egg Pictures,
Lucila Moctezuma - Program Director of Chicken & Egg Pictures,
Debra Zimmerman - Executive Director of Women Make Movies,
Frederic Violeau - Project Manager of Docmonde,
Joseph Maxwell - Heas of Docuemntaries of SBS,
Lucy Stevens - Sales Coordinator of Dogwoof,
Amir George - Film Programmer of True/False Film Fest,
Mohammed Syazsa - Content Producer of Flipflop TV,
Kayi Zhu - Copyright & Pitch Manager of Guangzhou International Documentary Film Festival,
Retha Dungga - Program Manager of Koalisi Seni,
Eric Tiwa - Director of Content Production of Flipflop TV,
Selected Projects
Movie Title
Film Maker
Country
A Distant Call
Andrea Suwito
Finbar Somers
Indonesia
A Dying Business
Chona M
Philippines
A Memoir
Min Min Hein
Myanmar
Aluk
Wahyu Al-Mardhani
Chris Cochrane-Friedrich
Sam Hewison
Indonesia
Baby Jackfruit Baby Guava
Quang Nong
Trang Dao
Leland Evans
Vietnam
Breaking the Cycle
Aekaphong Saransate
Thanakrit Duangmaneeporn
Noorahaya Lahtee
Thailand
Buried Dead Mountain
Primrin Puarat
Pom Bunsermvicha
Onarisa Sapsompong
Tanwarat Sombatwattana
Thailand
Bantay Bukid (Forest Guards)
Pia Duran
Gladys Llanes
Princess Taroza
Timothy John Biasong
Philippines
Permanent (Permanen)
Adlino Dananjaya
Anindhita Bunga Ayodhya
Damar Ardi
Bunga Ineza
Indonesia
Some Women
Zi Qi Low
Quenyee Wong
Wan Ping Looi
Glen Goei
Singapore
The Altar Boys
Bryan Kristoffer Brazil
Lea Paz Torre
Antonio Lou Chua
Philippines
The Ballad of Clove Village
Dwi Sujanti Nugraheni
Amerta Kusuma
Indonesia
The Journey to the East
Marjito Iskandar Tri Gunawan
Ali Minanto
Indonesia
The Last Sea Nomads
Kok Rui Lau
Hing Weng Eric Tsang
Malaysia
The Social Media
Tin Win Naing
Soe Arkar Htun
Myanmar
The Tongue Of Water (អណ្តាតទឹក)
Polen Ly
Lucas Sénécaut
Cambodia
The Treasure of Sumatra
Dennis Angga Hermawan
Amerta Kusuma
Indonesia
Voice of Baceprot
Yulia Evina Bhara
Yosep Anggi Noen
Indonesia
Voyage to the Past (Sebuah Perjalanan Panjang)
Patar Simatupang
Endro Aji Purnomo
Iwan Bax
Indonesia
206 Unearthed
Chulnyung Heo
Sona Jo
Pailin Wedel
South Korea/Thailand
First Cuts Are the Deepest
Sopawan Boonnimitra
Peerachai Kerdsint
Primrin Puarat
John Badalu
Thailand
Hours of Ours
Komtouch Napattaloong
Noorahaya Lahtee
Aekaphong Saransate
Thailand
Love, Hate, and Reason (Antara Cinta dan Benci)
Yogi Fuad
David Darmadi
Patar Simatupang
Indonesia
Planet of Love
Ika Wulandari
Greg Arya
Tonny Trimarsanto
Indonesia
Soeboertono Mote
Rendy Rizal
Yonri Revolt
Indonesia
Soundtrack of the Bare Life
Eric Lee
Singapore
The Flame
Gita Fara
Arfan Sabran
Aline Jusria
Indonesia
Wiretapping My Grandparents
Juliàn Miguel Hernandez
Alyssa Suico
Che Tagyamon
Philippines
Unteachable
Shuling Yong
Lisa Teh
Singapore
The Silhouettes
Afsaneh Salari
Jewel Maranan
Iran, Philippines
Sculpting The Giant
Maulana Aziz
Rheza Arden Wiguna
Banu Wirandoko
Indonesia
For Me And Others Like Me
Sein Lyan Tun
Myanmar
Help Is On The Way
Ismail Lubis
Nick Calpakdjian
Indonesia
Al Awda (The Return)
Jason Soo
Singapore
Elehiya sa Paglimot
Kristoffer Brugada
Charena Escala
Philippines
Dreaming in the Red Light
Pabelle Manikan
Wena Sanchez
Philippines
A House in Pieces
Jean Claire Dy
Manuel Domes
Philippines